Oletko kyllästynyt – mahtavaa! Avoimen iltamat webinaarina 18.8.2020

ep-lintu

Mistä tietää että on muutoksen aika? Työpsykologi Liisa Uusitalo-Arola sanoo, että vankka tahto ja omien tunteiden ja ajatusten tiedostaminen on tärkeää. Pitää tietää mitä haluaa muuttaa ja miksi. Korona on tuonut uusia tuulia ja muutoksia myös avoimen iltamiin. Tänä vuonna perinteiset avoimen iltamat järjestetään poikkeuksellisesti webinaarina 18.8.2020.

Psykologi Liisa Uusitalo-Arola.

Tämän vuoden avoimen iltamissa puhutaan merkityksellisestä muutoksesta ja voimista, joita meissä jokaisessa on – vaikka emme niitä aina tunne.

– Kyllästyminen on kuin etanadynamiittia, joka päästää pinnan alla kytevän muutospaineen purkautumaan. Se on supervoima, jonka avulla siirretään vuoria, toteaa Liisa Uusitalo-Arola.

– Kyllästyminen hävittää edeltään niin esteet kuin pelotkin, hän jatkaa.

Sisuuntumisen, suunnitelmallisuuden ja kyllästymisen voiman lisäksi tarvitaan viisautta. Tarvitaan tahtoa, tukea ja hyviä muutoksen työkaluja, jotta elämään löytyy mielekkyys ja merkityksellisyys. Kun toteuttaa ja vakiinnuttaa pieniä, lähes minimaalisia muutoksia yksi kerrallaan, saa runsain määrin onnistumisen elämyksiä. Onnistumisten suhteen ei tekojen tai tapahtumien koolla ole väliä. Määrällä on.

Perinteiset avoimen iltamat nyt webinaarina elokuussa 18.8.

Lisää Liisa Uusitalo-Arolan ajatuksia siitä mitkä asiat tutkitusti piilevät onnistuneiden elämänmuutosten takana on tarjolla elokuussa pidettävissä avoimen iltamien webinaarissa klo 18 eteenpäin. Avoimen iltamat on maksuton ja kaikille avoin tapahtuma, jossa esitellään avoimen korkeakoulutuksen mahdollisuuksia Etelä-Pohjanmaalla. Tapahtuma järjestetään webinaarina tiistaina 18.8. klo 18.00. Webinaarin kesto on noin tunti. Webinaariin osallistuminen on helppoa ja se onnistuu vaikka jokaisen kotisohvalta.

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Etelä-Pohjanmaan alueen avointen yliopistojen toimijat sekä SeAMK Avoin AMK. Tapahtuman pääpuhujana on työpsykologi, psykoterapeutti, kouluttaja, tietokirjailija, yrittäjä Liisa Uusitalo-Arola. Tilaisuuden juontaa Helsingin yliopiston Ruralia-instituutin johtaja Sami Kurki.

Opintoja jokaisen makuun – uusia mahdollisuuksia jokaiselle

Tarvitsetko uutta osaamista työelämän tarpeisiin? Suunnitteletko hakeutumista korkeakouluopintoihin? Tai haluatko muutoin kehittää itseäsi? Avoimen opintojen kautta saat laajennettua juuri sitä osaamista, mitä tarvitset.

Avoimessa korkeakoulussa voit tehdä samoja opintoja kuin tutkintokoulutuksessa ja Etelä-Pohjanmaalta löytyy laaja avoimen opetuksen tarjonta. Opintoja on tarjolla päivisin, iltaisin ja viikonloppuisin sekä kokonaan verkossa – jokaiselle jotakin.

Etelä-Pohjanmaan alueen avointen yliopistojen ja SeAMK:n avoimen ammattikorkeakoulun toimijat kertovat webinaarin yhteydessä lyhyesti alueen laajasta koulutustarjonnasta sekä siitä, kuinka voit saada apua ja neuvoja oman opintopolun rakentamiseen. Opinnot tarjoavat myös askelia muutokseen, onnistumiseen ja elämäniloon.

Tervetuloa mukaan webinaariin 18.8.2020 klo 18-19!

Ilmoittaudu webinaariin oheisen linkin kautta https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/106030/lomake.html

Jaa sivu

Avoin työpaikka: markkinointiasiantuntija

Etelä-Pohjanmaan Opisto etsii innostunutta ja innovatiivista markkinointiasiantuntijaa, joka haluaa olla mukana kehittämässä ja toteuttamassa opistomme koulutusten ja palveluiden myyntiä ja markkinointia kokonaisvaltaisesti. Markkinointiasiantuntijan keskeisiin tehtäviin kuuluu markkinointikampanjoiden suunnittelu, toteutus ja seuranta (verkko, sosiaalinen media, printtimedia), verkkosivujen ja some-kanavien sisällöntuotanto ja niiden koordinointi (teksti, kuva, video) sekä mainonnan optimointi ja analytiikan hyödyntäminen (esim. Google Ads, Meta

etela-pohjanmaan-opisto-ravintosali

Isänpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa 9.11.

Opiston Ravintola Katajanmarjaan katetaan jälleen maittava isänpäivälounas sunnuntaina 9.11. klo 11-13. Tarjolla on runsas salaattipöytä, lämmin ruoka, juomat ja leivät sekä jälkiruoka ja kahvi. Alta näet koko menun tarkemmin. Varaukset sekä erityisruokavaliot pyydämme ilmoittamaan viimeistään ma 3.11. aikana (toimisto@epopisto.fi tai 06 425 600). Menu 30€/hlö (5–12 v. / 15€, alle 5-vuotiaat maksutta). Koko buffet-pöytä kuuluu

syksy

Opisto lomailee viikon 42

Opisto lomailee viikon 42 ja toimistomme on suljettu niin Ilmajoen kuin Kauhajoenkin kampuksella loman ajan. Palaamme arkeen jälleen maanantaina 20.10. ja toimisto on avoinna normaalisti klo 9-15. Oikein hyvää syyslomaa kaikille lomaa viettäville!

Niina Koivusalo näyttely Katajanmarja

Niina Koivusalon maalauksia Ravintola Katajanmarjassa:

Etelä-Pohjanmaan Opiston Ravintola Katajanmarjan näyttelyseinällä on syksyllä 2025 esillä ylistarolaislähtöisen Niina Koivusalon luontoaiheisia maalauksia. Näin hän kertoo omasta taustastaan ja maalauksistaan: ”Olen ammatiltani tekstiilimuotoilija ja yrittäjä. Yritykseni Mummadesign on toiminut vuodesta 2008.Toimipaikkani sijaitsee kotini pihapiirissä Lapuan Karhunmäessä, jossa minulla on ateljee ja myymälä sekä kesäkahvila. Työssäni suunnittelen ja valmistan erilaisia kuoseja ja tuotteita sekä teen

Avajaisjuhla Kauhajoen kampuksella.

Opiskelija, sinä olet tärkein osa lukuvuotta

Etelä-Pohjanmaan Opiston 134. lukuvuosi aloitettiin keskiviikkona 13.8. nyt ensimmäistä kertaa kahdella paikkakunnalla, kun opistovuosi käynnistyi avajaisjuhlalla sekä Ilmajoen että Kauhajoen kampuksella. Avajaispuheessaan Ilmajoen kampuksen Korpisaarisalissa rehtori Kyösti Nyyssölä mainitsi opiston opiskelijamäärän olevan yhteensä yli 500, josta noin 400 opiskelee Ilmajoen kampuksella ja noin 100 Kauhajoen kampuksella. Rehtori toivoi opiskelijoiden muistavan kolme hyvinvointiin vaikuttavaa keskeistä tekijää:

Unelmoi, uskalla, uudistu – tulevaisuuden taidot haltuun!

Tänä vuonna Avoimen iltamissa futuristi ja innovaattori Perttu Pölönen kertoo, mitä tulevaisuuden taidot todella tarkoittavat ja miksi nopea oppiminen, rohkeus ja itsensä uudistaminen ovat tärkeämpiä kuin koskaan. Tilaisuudessa pohditaan, mitä tulevaisuuden taidot tarkoittavat käytännössä ja miten jokainen meistä voi vahvistaa omaa tulevaisuuskuntoaan. – Mitä sellaista sinulla on, mitä ei saa Googlesta tai ChatGPT:ltä? kysyy Perttu

Linja-autot liikennöivät 13.8. alkaen opiston pihan kautta

Etelä-Pohjanmaan Opisto on sopinut ELY-keskuksen ja Urpolan Liikenne Ky:n kanssa, että13.8. alkaen linja-autot pysähtyvät jatkossa opiston Ilmajoen kampuksen pihassa (Opistontie 111, Ilmajoki). Aikataulu koskee lukuvuoden koulupäiviä.   Tiedot päivittyvät Matkahuollon sivuille tulevan lukuvuoden alussa. Aikataulu tulee olemaan seuraavanlainen: Lähtö 07:55 Seinäjoen Matkakeskuksesta—Perillä 08:25 opiston pihassa, Urpolan Liikenne Ky Lähtö 15:20 opiston pihasta—Perillä 15:55 Seinäjoen Matkakeskuksessa,

luentovideo_thumb

Tallenne korkeakouluun tähtäävistä opintolinjoista

Ohessa tallenne 28.5.2025 pidetystä korkeakouluun tähtäävien opintolinjojen esittelystä. Opintolinjat, jotka tallenteella esitellään ovat lääketiede, farmasia, oikeustiede, kauppatiede, sosiaali- ja terveysala, psykologia, logopedia ja kasvatustiede. Tervetuloa mukaan kuuntelemaan tallenne!

antti railio ja susanna hakko

Antti Railio: Opistoaika oli yksi hienoimmista mun elämässä

Monella julkisuudestakin tutulla eteläpohjalaisella on takanaan ikimuistoinen kansanopistovuosi. Tangokuninkaallisen kruunua tavoitteleva laulaja Antti Railio opiskeli aikanaan Kauhajoen opistossa musiikkilinjalla, ja niin ikään tangolaulukilpailussa mukana oleva Susanna Hakko on ollut opistossa Kauhajoella kymppiluokalla. Voice of Finlandista tuttu Rosita Mäntyniemi puolestaan vietti lukuvuoden rytmimusiikkilinjalla Etelä-Pohjanmaan Opistossa Ilmajoella, samoin kuin Diilistä tutuksi tullut Niko Häkli joka opiskeli opistossa

Haemme opetuspäiväkotiimme kahta varhaiskasvatuksen hoitajaa

Opiston opetuspäiväkoti Pääskysaari hakee kahta varhaiskasvatuksen hoitajaa. Työ alkaa sopimuksen mukaan ja on määräaikainen 31.5. 2026 asti. Pääskysaari on Korpisaaren Säätiön ylläpitämä yksityinen päiväkoti. Se toimii myös opetuspäiväkotina Etelä-Pohjanmaan Opiston lastenohjauksen opiskelijoille. Pääskysaari toimii Etelä-Pohjanmaan Opiston ja Sedun maatalouden yksikön yhteydessä. Päiväkodissa toimii neljä ryhmää. Neljännes lapsista on alle 3-vuotiaita. Lastenhoitaja toimii ohjaajana ryhmässä. Päiväkodissa