Digikioski vastaa koronavirusepidemian aiheuttamiin haasteisiin

ep-lintu

Etelä-Pohjanmaan Opisto vastaa koronavirusepidemian ikäihmisille aiheuttamiin haasteisiin tarjoamalla apua ja vinkkejä arjen sujuvoittamiseen digitaalisten laitteiden ja palveluiden avulla. Apu ja vinkit tarjotaan Digikioski-puhelinapuna. Palvelu on osa Etelä-Pohjanmaan Opiston hallinnoimaa DIGITAITO-hanketta.

– Koronavirusepidemiasta johtuvien rajoitusten vuoksi esimerkiksi videopuheluiden tarve on lisääntynyt ikäihmisten keskuudessa. Heillä on monesti tarvittava tekniikka, esimerkiksi älypuhelin käytössä, mutta sitä on käytetty vain perinteisiin puheluihin. Puhelinpalvelun avulla voidaan opastaa heitä laitteiden käytössä, esimerkiksi videopuhelun käyttöönotossa, kertoo DIGITAITO-hankkeen projektipäällikkö Teemu Majasaari.

Digikioski on suunnattu ensisijaisesti ikäihmisille, joiden arkea epidemia ja sen tuomat rajoitukset eniten rajoittavat. Digitaalisten laitteiden (esim. älypuhelin, tabletti tai tietokone) avulla voidaan helpottaa osin liikkumis- ja kokoontumisrajoitusten aiheuttamia hankaluuksia. Puhelinpalveluun saa soittaa kaikissa digitaalisten laitteiden käyttöön liittyvissä pulmatilanteissa. Palvelu on maksuton matkapuhelinmaksua lukuun ottamatta.

– Kaikki mitä voimme tehdä ikäihmisten palvelujen tukemiseksi, tulee varmasti tarpeeseen. Olemme tehneet yhteistyötä Etelä-Pohjanmaan Opiston kanssa jäsentemme digivalmiuksien parantamiseksi. Mielestäni tämä on oivallinen palvelu niille ikäihmisille, joilla on laitteita, mutta laitteiden kaikkien ominaisuuksien hallinta on puutteellista tai aivan uutta, toteaa toiminnanjohtaja Ulla Harju Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piiristä.

Digikioski-puhelinapu palvelee numerossa 044 432 5620 arkisin klo 9-15 välisenä aikana. Palvelu avautuu maanantaina 23.3.2020. Mikäli emme ehdi vastata kaikkiin puheluihin, pyrimme soittamaan takaisin mahdollisimman nopeasti.

Digikioski-puhelinpalvelu toteutetaan yhteistyössä Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan yhdistysten kanssa. Myöhemmin Digikioski-puhelinpalvelu on tarkoitus laajentaa myös pk-yrittäjien käyttöön.

– Etelä-Pohjanmaan Opisto haluaa olla mukana eturintamassa tukemassa maakunnan ihmisten arjen sujuvuutta tässä muuttuneessa tilanteessa. Ikäihmisten avustaminen digitaalisten laitteiden käytössä on yksi keino, jota yhteistyössä Eläkeliiton kanssa toteutamme. Parhaillaan mietimme, voisiko palvelua laajentaa esimerkiksi pienyrittäjien suuntaan, pohtii rehtori Kyösti Nyyssölä Etelä-Pohjanmaan Opistolta.

alt=””.

Lisätietoja: Teemu Majasaari, projektipäällikkö, DIGITAITO-hanke, puh. 044 432 5620 tai Kyösti Nyyssölä, rehtori, Etelä-Pohjanmaan Opisto, puh. 044 559 4400

DIGITAITO-hanke on Etelä-Pohjanmaan Opiston hallinnoima hanke, jonka rahoittajana on Opetushallitus. Hankeen yhteistyökumppaneina ovat Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan Piiri ry, Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät, Etelä-Pohjanmaan TE-Palvelut sekä Ilmajoen kunta ja Kurikan kaupunki.                

Jaa sivu

Lukuvuoden aloitus 202614

Opiston 135. lukuvuosi lähti matkaan

Etelä-Pohjanmaan Opiston Ilmajoen kampuksella lukuvuoden avajaisia vietettiin keskiviikkona 12.8. teemalla Matkaan lähtö. Osa opiston henkilökunnasta oli myös heittäytynyt teemaan pukeutumalla sen mukaisesti. Avajaispuheessaan rehtori Kyösti Nyyssölä toivotti uuden opiskelijat yhteiselle matkalle aidon kohtaamisen kansanopistoon ja muistutti, että opiston ensimmäinen matka alkoi jo vuonna 1892, kun opisto perustettiin. – Nyt alkoi opiston 135. lukuvuosi. Tälle matkalle

Aivokuva

Kaikille avoin INFO-ilta 10.8. klo 17-18

Kiinnostaako sinua avoimen yliopiston tai avoimen ammattikorkeakoulun opiskelu mutta emmit vielä ilmoittautumistasi? Askarruttaako jokin opiskeluun liittyvä asia?  Oletko ehkä kiinnostunut myös opintojen suorittamisesta päätoimisesti jollain opistomme opintolinjoista? Tervetuloa kuulemaan opistomme ryhmänohjaajien pitämää Teams-infoa ma 10.8.2026 klo 17.00. Infossa annetaan ohjausta sekä sivutoimiseen että päätoimiseen opiskeluun alkukasvatuksen, erityispedagogiikan, kasvatustieteen, psykologian ja avoimen ammattikorkeakoulun opintojen osalta. Info järjestetään maanantaina 10.8.2026

Solmussa-musikaali 2026_12

Yhteistyö Seinäjoen kaupunginteatterin kanssa jatkuu

Etelä-Pohjanmaan Opisto ja Seinäjoen kaupunginteatteri jatkavat yhteistyötä. Suurenmoisen suosion ja kiittävät arvostelut saavuttanut opiston toteuttama Solmussa-nuorisomusikaali valtasi kaupunginteatterin suuren näyttämön kuluvan vuoden toukokuussa. Myös ensi lukuvuonna 2026–2027 opiston taideopiskelijat nousevat kaupunginteatterin näyttämölle! Opiston ja kaupunginteatterin yhteistyön tavoitteena on eteläpohjalaisen nuorisoteatterin sekä teatterin opiskelualan kehittäminen maakunnassa, ja tämän tavoitteen saavuttamiseksi Etelä-Pohjanmaan Opiston teatterilinja ja Seinäjoen kaupunginteatteri

Kevätjuhla 2026© Jenna Koivisto13

Opiston 134. lukuvuosi päättyi kevätjuhlan säveliin

Etelä-Pohjanmaan Opiston 134. lukuvuosi päätettiin perjantaina 29. toukokuuta perinteiseen tapaan juhlapuhein, yhteislauluin ja esityksin. Ilmajoen kampuksen kevätjuhlan juontaja Maija Mäkiviinikka palautti juhlaväen mieleen elokuun puolivälin, jolloin samassa salissa istuttiin opistovuoden avajaisissa. – Et ehkä tuntenut silloin ketään, mutta nyt ympärillä on tuttuja kasvoja omasta ryhmästä, ehkä ystäviäkin. Opettajat Anne Vihelä ja Jaakko Salminen johdattivat kevätjuhlijat

Korkeakoululinjojen opettajat

Löydä, opi, onnistu!

Tule kuuntelemaan Etelä-Pohjanmaan Opiston, Ilmajoen kampuksen, korkeakouluun valmentavista opiskelumahdollisuuksista keskiviikkona 27.5.  Teams-tilaisuudessa esittelemme lääketieteen, kauppatieteen, oikeustieteen, sosiaali- ja terveysalan, psykologian, logopedian ja kasvatustieteen opintolinjat. Jos vielä etsit omaa suuntaasi, kerromme myös uudesta Suunta – oma polku korkeakouluun opintolinjasta. Jos paikka korkeakouluun ei aukea yhteishaussa tai et tiedä, mikä on tulevaisuutesi suunta, opisto on oikea paikka!

1920x1080_kansi verkkosivuille

Äitienpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa 10.5.

Ravintola Katajanmarjassa Etelä-Pohjanmaan Opiston Ilmajoen kampuksella (Opistontie 111) katetaan jälleen maittava äitienpäivälounas sunnuntaina 10.5. klo 11-13. Tarjolla on runsas salaattipöytä, lämmin ruoka, juomat ja leivät sekä jälkiruoka ja kahvi. Alta näet koko menun tarkemmin. Menun hinnat: 30 €/hlö 15 €/ 5–12 v. Alle 5-vuotiaat maksutta Ilmoittautuminen ti 5.5. klo 15 mennessä: toimisto@epopisto.fi / 06 425

Adile Celen nettikoko

”Kun matkustan, opin itse enemmän”

Adile Celen tuli Turkista Suomeen syyskuussa 2021 ja aloitti opistolla suomen kielen opiskelun. Keväällä 2023 hän haki opiskelijaksi kasvatus- ja ohjausalan perustutkintoon, ja elokuussa 2023 hän aloitti opinnot. Lastenohjaajaksi hän valmistui helmikuussa 2026, ja syksyllä 2025 hän vietti noin neljä viikkoa Erasmus+ -vaihto-opiskelijana 24.11–18.12. Tsekin Brnossa. Adile on opiston ensimmäinen lastenohjaajaksi suuntautunut maahanmuuttajataustainen kasvatus- ja ohjausalan opiskelija, joka lähti Erasmus-vaihtoon opiskelun aikana.  ”Halusin

Pääsiäisbrunssi 1920x1080

Pääsiäisbrunssi Ravintola Katajanmarjassa 5.4.

Ravintola Katajanmarja Etelä-Pohjanmaan Opiston Ilmajoen kampuksella (Opistontie 111) kattaa tarjolle maittavan PÄÄSIÄISBRUNSSIN ensimmäisenä pääsiäispäivänä, su 5.4. klo 11-14. Brunssin hinnat: 20 €/hlö 10 €/ 5–12 v. Alle 5-vuotiaat maksutta Ilmoittautuminen 30.3 klo 15 mennessä: toimisto@epopisto.fi / 06 425 6000 Lämpimästi tervetuloa herkuttelemaan! Pääsiäisbrunssin menun voit klikata myös tästä linkistä. Menu Veriappelsiinisalaatti Lehtikaali-parsa Caesar Minitomaattisalaatti Aurajuustopiirakka

Opiston toimisto lomailee

Talvilomailemme viikolla 9. Opiston toimisto on auki ma-ti klo 9-15. Loppuviikon toimisto on suljettu. Hyvää lomaa kaikille lomaileville!

Artikkelikuva_yhteishaku ja opintolinjat

Haku lukuvuoden 2026–2027 opintoihin alkaa 17. helmikuuta

Olemme mukana kevään toisen asteen yhteishaussa 17.2.-17.3.2026. Yhteishaun kautta voit hakea TUVA- ja Opistovuosi-koulutuksiin sekä kasvatus- ja ohjausalan perustutkintoon, josta valmistuu lastenohjaajaksi tai nuoriso- ja yhteisöohjaajaksi. Yhteishaussa mukana olevat koulutukset Ilmajoella ja Kauhajoella: Myös haku ensi lukuvuoden kansanopistolinjoille käynnistyy 17.2.2026. Haku on auki 31.7. asti. Tutustu koulutuksiin ja hae mukaan!