Digikioski vastaa koronavirusepidemian aiheuttamiin haasteisiin

ep-lintu

Etelä-Pohjanmaan Opisto vastaa koronavirusepidemian ikäihmisille aiheuttamiin haasteisiin tarjoamalla apua ja vinkkejä arjen sujuvoittamiseen digitaalisten laitteiden ja palveluiden avulla. Apu ja vinkit tarjotaan Digikioski-puhelinapuna. Palvelu on osa Etelä-Pohjanmaan Opiston hallinnoimaa DIGITAITO-hanketta.

– Koronavirusepidemiasta johtuvien rajoitusten vuoksi esimerkiksi videopuheluiden tarve on lisääntynyt ikäihmisten keskuudessa. Heillä on monesti tarvittava tekniikka, esimerkiksi älypuhelin käytössä, mutta sitä on käytetty vain perinteisiin puheluihin. Puhelinpalvelun avulla voidaan opastaa heitä laitteiden käytössä, esimerkiksi videopuhelun käyttöönotossa, kertoo DIGITAITO-hankkeen projektipäällikkö Teemu Majasaari.

Digikioski on suunnattu ensisijaisesti ikäihmisille, joiden arkea epidemia ja sen tuomat rajoitukset eniten rajoittavat. Digitaalisten laitteiden (esim. älypuhelin, tabletti tai tietokone) avulla voidaan helpottaa osin liikkumis- ja kokoontumisrajoitusten aiheuttamia hankaluuksia. Puhelinpalveluun saa soittaa kaikissa digitaalisten laitteiden käyttöön liittyvissä pulmatilanteissa. Palvelu on maksuton matkapuhelinmaksua lukuun ottamatta.

– Kaikki mitä voimme tehdä ikäihmisten palvelujen tukemiseksi, tulee varmasti tarpeeseen. Olemme tehneet yhteistyötä Etelä-Pohjanmaan Opiston kanssa jäsentemme digivalmiuksien parantamiseksi. Mielestäni tämä on oivallinen palvelu niille ikäihmisille, joilla on laitteita, mutta laitteiden kaikkien ominaisuuksien hallinta on puutteellista tai aivan uutta, toteaa toiminnanjohtaja Ulla Harju Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piiristä.

Digikioski-puhelinapu palvelee numerossa 044 432 5620 arkisin klo 9-15 välisenä aikana. Palvelu avautuu maanantaina 23.3.2020. Mikäli emme ehdi vastata kaikkiin puheluihin, pyrimme soittamaan takaisin mahdollisimman nopeasti.

Digikioski-puhelinpalvelu toteutetaan yhteistyössä Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan yhdistysten kanssa. Myöhemmin Digikioski-puhelinpalvelu on tarkoitus laajentaa myös pk-yrittäjien käyttöön.

– Etelä-Pohjanmaan Opisto haluaa olla mukana eturintamassa tukemassa maakunnan ihmisten arjen sujuvuutta tässä muuttuneessa tilanteessa. Ikäihmisten avustaminen digitaalisten laitteiden käytössä on yksi keino, jota yhteistyössä Eläkeliiton kanssa toteutamme. Parhaillaan mietimme, voisiko palvelua laajentaa esimerkiksi pienyrittäjien suuntaan, pohtii rehtori Kyösti Nyyssölä Etelä-Pohjanmaan Opistolta.

alt=””.

Lisätietoja: Teemu Majasaari, projektipäällikkö, DIGITAITO-hanke, puh. 044 432 5620 tai Kyösti Nyyssölä, rehtori, Etelä-Pohjanmaan Opisto, puh. 044 559 4400

DIGITAITO-hanke on Etelä-Pohjanmaan Opiston hallinnoima hanke, jonka rahoittajana on Opetushallitus. Hankeen yhteistyökumppaneina ovat Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan Piiri ry, Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät, Etelä-Pohjanmaan TE-Palvelut sekä Ilmajoen kunta ja Kurikan kaupunki.                

Jaa sivu

Opiston toimisto suljettu pe 30.5. ja ma 2.6.

Opiston toimisto on suljettu sekä perjantaina 30.5. että maanantaina 2.6. Toimistomme avautuu jälleen ti 3.6. klo 9:00 ja palvelemme tuttuun tapaan klo 9-15.

young voice kuoro kevätjuhla

”Antakaa itsellenne siivet ja uskokaa unelmiin rohkeasti”

Opiston lukuvuosi päättyi keskiviikkona 28.5. pidettyyn kevätjuhlaan Ilmajoen kampuksen Korpisaarisalissa. – Tänään juhlistetaan paitsi lukuvuoden päättymistä, myös yhteisöä, joka tänne on muodostunut, tiivisti juhlan juontanut nuorisotyöaineiden opettaja Esa ”Eski” Kakkuri. Päiväkoti Pääskysaaren lapset esittivät yleisölle kaksi tanssiesitystä, ja taidonnäytteitä kuultiin myös opiston Young voice -kuorolta sekä teatterilinjan opiskelija Ella Luomalta, joka lauloi koskettavasti kappaleen You

Koripallo-opisto perustetaan Kauhajoelle

Kauhajoelle perustetaan koripallo-opisto

Karhu Basket ja Etelä-Pohjanmaan Opisto perustavat koripallo-opiston Kauhajoelle. Koripallon ja opiskelun yhdistävä koripallo-opisto tulee toisen asteen yhteishakuun keväällä 2026 ja alkaa saman vuoden elokuussa. Koripallo-opisto nojaa kansanopistojen Opistovuosi oppivelvollisille -koulutukseen, joka on 53 opintopisteen laajuinen ja kestää yhden lukuvuoden. Uuden koulutuksen tavoitteena on yhdistää tavoitteellinen koripallon harjoittelu ja opiskelu. Koulutus vahvistaa Kauhajoen asemaa valtakunnallisena koripallokeskuksena

Haemme osaajaa markkinointipäällikön ja markkinoinnin opettajan tehtävään

Haemme Etelä-Pohjanmaan Opistoon koulutusten ja palvelujen myyntipäällikköä, jonka työhön kuuluu myös markkinoinnin opetusta. Tehtävä alkaa 1.8. ja se on kokoaikainen. Pätevyysvaatimuksena on kauppatieteen maisterin tutkinto. Haku päättyy ma 2.6. Myyntipäällikkö vastaa itsenäisesti Etelä-Pohjanmaan Opiston myynnistä ja markkinoinnista, jota hän suunnittelee ja toteuttaa sekä hankkii osaamista muilta palvelun tuottajilta. Arvostamme innokasta työotetta sekä somen erinomaista tuntemusta.

Taideyliopiston opinnot alkavat EPOpistossa

Taideyliopiston opinnot alkavat Etelä-Pohjanmaan opistossa – tarjolla musiikkiteatteria ja kulttuurihyvinvointia 

Etelä-Pohjanmaan Opisto aloittaa ensi lukuvuonna yhteistyön Taideyliopiston kanssa: Opiston Ilmajoen kampuksella voi jatkossa opiskella Taideyliopiston avoimen yliopiston opintoja. Tulevana lukuvuonna tarjolla on Musiikkiteatterin opintokokonaisuus sekä Johdanto kulttuurihyvinvointiin -kurssi.  Musiikkiteatterin avoimen yliopiston opinnot sisältävät niin musiikkiteatterilaulun, näyttelijäntyön kuin tanssinkin opintoja. Opinnot ovat avoimia Etelä-Pohjanmaan Opiston musiikki-, teatteri- ja tanssilinjojen opiskelijoille, yhteistyöoppilaitosten opiskelijoille sekä muille asiasta kiinnostuneille.  ”Taideyliopiston avoimen

Haemme kotitalouden tuntiopettajaa

Opisto hakee kotitalouden tuntiopettajaa Ilmajoen kampukselle. Tehtäviin kuuluu kotitalouden opettaminen Ilmajoen kampuksella nuorten ja aikuisten ryhmille. Opetuksen tavoitteena on kehittää opiskelijoiden arjen taitoja. Työ alkaa viikolla 34 ja kestää loppukevääseen 2026. Opetus kattaa oppiaineen sisällöt toisella asteella sekä tutustumista ruokakulttuureihin, koska ainakin puolet opiskelijoista on vieraskielisiä. Opetustunteja on noin 10 viikossa ja tehtävä on sivutoiminen.

Korkeakoululinjojen opettajat

Löydä, opi, onnistu!

Tule kuuntelemaan Etelä-Pohjanmaan Opiston korkeakouluun valmentavista opiskelumahdollisuuksista keskiviikkona 28.5. Teams-tilaisuudessa esittelemme lääketieteen, kauppatieteen, oikeustieteen, sosiaali- ja terveysalan, psykologian, logopedian ja kasvatustieteen opintolinjat. Jos paikka korkeakouluun ei aukea yhteishaussa tai et tiedä, mikä on tulevaisuutesi suunta, opisto on oikea paikka! Kuulet, miten pääset jo aloittamaan korkeakouluopinnot, valmentautumaan pääsykokeisiin ja löytämään oman suuntasi. Voit tulla mukaan esittelyyn

romania

Palasia ja muistoja Bucarestista

Opiston opiskelijoita ja opettajia osallistui huhtikuussa Erasmus+ -liikkuvuusprojektin matkalle Romanian Bucarestiin. Voit lukea opiskelijoiden kirjoittamat artikkelit matkan tunnelmista oheisista linkeistä klikkaamalla suomeksi ja englanniksi. Elämyksellisiä lukuhetkiä!

juhlakattaus

Äitienpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa su 11.5.

Opiston Ravintola Katajanmarjaan katetaan taas perinteiseen tapaan maittava ÄITIENPÄIVÄLOUNAS su 11.5.2025 klo 11–13. Noutopöydässä paahdettua broileria paholaisenkastikkeessa, kermaperunat, täytetyt paprikat, savulohisalaatti, marinoidut mansikat, hunajaiset uunijuurekset, salaatti- ja leipäpöytä, juomat. Jälkiruokana kahvi ja salted caramel -kakku. Menun hinta: aikuiset 30€, lapset 5–12 v. 15€, alle 5 v. maksutta. Varaukset viimeistään ti 6.5. aikana (puh. 06 4256

Musikaalin koe-esiintyminen epopisto

Koe-esiintyminen keräsi kosolti hakijoita musikaaliin

Yhteensä 50 innokasta hakijaa ilmoittautui su 27.4. järjestettyyn koe-esiintymiseen, jolla haettiin esiintyjiä Etelä-Pohjanmaan Opiston toteuttamaan uuteen nuorten musikaaliin. Musikaali esitetään Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä toukokuussa 2026. Osallistujia oli niin Ilmajoelta, Seinäjoelta, Kurikasta kuin lähikunnistakin sekä myös kauempaa Etelä-Suomea myöden. Ikähaitari oli niin ikään laaja aina peruskoulunsa päättävistä toisen asteen opiskelijoihin ja aikuisiin. Koe-esiintymisen tavoite oli