60 maksutonta opiskelupaikkaa elokuussa alkaville opintolinjoille

ep-lintu

Etelä-Pohjanmaan Opisto on saanut Opetushallitukselta valtionavustuksen Tehdään tulevaisuus yhdessä -hankkeelle, jonka avulla tietyillä opintolinjoilla opiskelu on maksutonta 60 opiskelijalle koko syyslukukauden ajan. Maksuton koulutus on tarkoitettu erityisesti työttömien, työttömyysuhan alaisten ja työvoiman ulkopuolella olevien aikuisten perustaitojen kehittämiseen. Haku koulutuksiin on käynnissä 31.7.2020 saakka.

Hankkeen tavoitteena on vahvistaa työllistymis- ja työmahdollisuuksia vapaan sivistystyön lyhytkestoisella koulutuksella. Koulutuksen tavoitteena on vahvistaa perustaitojen, yleisen työelämäosaamisen ja kansalaisen digitaitojen osaamista OPH Osaaminen 2035 linjausten mukaisesti.

Opiskelumenetelmät: yhteisöpedagoginen työtapa (kansanopistoyhteisön tehtävät ja tapahtumat) opiskelumotivaation kasvun lähteenä, positiivinen ilmapiiri/hyvä olo, vahva vuorovaikutus ja ryhmäytyminen, toisilta oppiminen, oman itsetunnon ja -luottamuksen vahvistaminen, kokemuksellisuus ja elämyksellisyys (draama, tanssi, rytmimusiikki, kirjoittaminen, maskeeraus, liikunta ja hevostaidot), opintovierailut (oppilaitokset, työelämä), työharjoittelu, osa opinnoista verkko-opintoina

Sisältö:

  • Itsen kehittyminen, kokonaispersoonallisuuden kehittäminen ja vuorovaikutustaidot
  • Yleiset työelämäosaamiset
  • Kansalaisen digitaidot
  • Työharjoittelu/työelämään tutustuminen

Kohderyhmälle maksuttomat opintolinjat syyslukukaudella 2020:

Maksuttomuus sisältää opetuksen ja ruokailut. Majoituksesta peritään 90 euroa/kk, jonka opiskelija voi kattaa opintotuen asumislisällä. Asuminen opistolla ei ole välttämätöntä.

Opiskelijalla on mahdollisuus jatkaa opintojaan kevätlukukaudella, mutta valtionavustus ei tuolloin enää kata opintomaksuja. Opiskelun perusteella on oikeus toisen asteen opintotukeen.

Haku maksuttomiin opintoihin tapahtuu sähköisesti nettisivuillamme 31.7.2020 mennessä. Hakemuksen lisätietoja -kohtaan tulee kirjoittaa omat perustelut maksuttomalle opiskelupaikalle. 

Lisätietoja opintojen sisällöstä löydät opintolinjojen esittelyistä!

Jaa sivu

Avoin työpaikka: markkinointiasiantuntija

Etelä-Pohjanmaan Opisto etsii innostunutta ja innovatiivista markkinointiasiantuntijaa, joka haluaa olla mukana kehittämässä ja toteuttamassa opistomme koulutusten ja palveluiden myyntiä ja markkinointia kokonaisvaltaisesti. Markkinointiasiantuntijan keskeisiin tehtäviin kuuluu markkinointikampanjoiden suunnittelu, toteutus ja seuranta (verkko, sosiaalinen media, printtimedia), verkkosivujen ja some-kanavien sisällöntuotanto ja niiden koordinointi (teksti, kuva, video) sekä mainonnan optimointi ja analytiikan hyödyntäminen (esim. Google Ads, Meta

etela-pohjanmaan-opisto-ravintosali

Isänpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa 9.11.

Opiston Ravintola Katajanmarjaan katetaan jälleen maittava isänpäivälounas sunnuntaina 9.11. klo 11-13. Tarjolla on runsas salaattipöytä, lämmin ruoka, juomat ja leivät sekä jälkiruoka ja kahvi. Alta näet koko menun tarkemmin. Varaukset sekä erityisruokavaliot pyydämme ilmoittamaan viimeistään ma 3.11. aikana (toimisto@epopisto.fi tai 06 425 600). Menu 30€/hlö (5–12 v. / 15€, alle 5-vuotiaat maksutta). Koko buffet-pöytä kuuluu

syksy

Opisto lomailee viikon 42

Opisto lomailee viikon 42 ja toimistomme on suljettu niin Ilmajoen kuin Kauhajoenkin kampuksella loman ajan. Palaamme arkeen jälleen maanantaina 20.10. ja toimisto on avoinna normaalisti klo 9-15. Oikein hyvää syyslomaa kaikille lomaa viettäville!

Niina Koivusalo näyttely Katajanmarja

Niina Koivusalon maalauksia Ravintola Katajanmarjassa:

Etelä-Pohjanmaan Opiston Ravintola Katajanmarjan näyttelyseinällä on syksyllä 2025 esillä ylistarolaislähtöisen Niina Koivusalon luontoaiheisia maalauksia. Näin hän kertoo omasta taustastaan ja maalauksistaan: ”Olen ammatiltani tekstiilimuotoilija ja yrittäjä. Yritykseni Mummadesign on toiminut vuodesta 2008.Toimipaikkani sijaitsee kotini pihapiirissä Lapuan Karhunmäessä, jossa minulla on ateljee ja myymälä sekä kesäkahvila. Työssäni suunnittelen ja valmistan erilaisia kuoseja ja tuotteita sekä teen

Avajaisjuhla Kauhajoen kampuksella.

Opiskelija, sinä olet tärkein osa lukuvuotta

Etelä-Pohjanmaan Opiston 134. lukuvuosi aloitettiin keskiviikkona 13.8. nyt ensimmäistä kertaa kahdella paikkakunnalla, kun opistovuosi käynnistyi avajaisjuhlalla sekä Ilmajoen että Kauhajoen kampuksella. Avajaispuheessaan Ilmajoen kampuksen Korpisaarisalissa rehtori Kyösti Nyyssölä mainitsi opiston opiskelijamäärän olevan yhteensä yli 500, josta noin 400 opiskelee Ilmajoen kampuksella ja noin 100 Kauhajoen kampuksella. Rehtori toivoi opiskelijoiden muistavan kolme hyvinvointiin vaikuttavaa keskeistä tekijää:

Unelmoi, uskalla, uudistu – tulevaisuuden taidot haltuun!

Tänä vuonna Avoimen iltamissa futuristi ja innovaattori Perttu Pölönen kertoo, mitä tulevaisuuden taidot todella tarkoittavat ja miksi nopea oppiminen, rohkeus ja itsensä uudistaminen ovat tärkeämpiä kuin koskaan. Tilaisuudessa pohditaan, mitä tulevaisuuden taidot tarkoittavat käytännössä ja miten jokainen meistä voi vahvistaa omaa tulevaisuuskuntoaan. – Mitä sellaista sinulla on, mitä ei saa Googlesta tai ChatGPT:ltä? kysyy Perttu

Linja-autot liikennöivät 13.8. alkaen opiston pihan kautta

Etelä-Pohjanmaan Opisto on sopinut ELY-keskuksen ja Urpolan Liikenne Ky:n kanssa, että13.8. alkaen linja-autot pysähtyvät jatkossa opiston Ilmajoen kampuksen pihassa (Opistontie 111, Ilmajoki). Aikataulu koskee lukuvuoden koulupäiviä.   Tiedot päivittyvät Matkahuollon sivuille tulevan lukuvuoden alussa. Aikataulu tulee olemaan seuraavanlainen: Lähtö 07:55 Seinäjoen Matkakeskuksesta—Perillä 08:25 opiston pihassa, Urpolan Liikenne Ky Lähtö 15:20 opiston pihasta—Perillä 15:55 Seinäjoen Matkakeskuksessa,

luentovideo_thumb

Tallenne korkeakouluun tähtäävistä opintolinjoista

Ohessa tallenne 28.5.2025 pidetystä korkeakouluun tähtäävien opintolinjojen esittelystä. Opintolinjat, jotka tallenteella esitellään ovat lääketiede, farmasia, oikeustiede, kauppatiede, sosiaali- ja terveysala, psykologia, logopedia ja kasvatustiede. Tervetuloa mukaan kuuntelemaan tallenne!

antti railio ja susanna hakko

Antti Railio: Opistoaika oli yksi hienoimmista mun elämässä

Monella julkisuudestakin tutulla eteläpohjalaisella on takanaan ikimuistoinen kansanopistovuosi. Tangokuninkaallisen kruunua tavoitteleva laulaja Antti Railio opiskeli aikanaan Kauhajoen opistossa musiikkilinjalla, ja niin ikään tangolaulukilpailussa mukana oleva Susanna Hakko on ollut opistossa Kauhajoella kymppiluokalla. Voice of Finlandista tuttu Rosita Mäntyniemi puolestaan vietti lukuvuoden rytmimusiikkilinjalla Etelä-Pohjanmaan Opistossa Ilmajoella, samoin kuin Diilistä tutuksi tullut Niko Häkli joka opiskeli opistossa

Haemme opetuspäiväkotiimme kahta varhaiskasvatuksen hoitajaa

Opiston opetuspäiväkoti Pääskysaari hakee kahta varhaiskasvatuksen hoitajaa. Työ alkaa sopimuksen mukaan ja on määräaikainen 31.5. 2026 asti. Pääskysaari on Korpisaaren Säätiön ylläpitämä yksityinen päiväkoti. Se toimii myös opetuspäiväkotina Etelä-Pohjanmaan Opiston lastenohjauksen opiskelijoille. Pääskysaari toimii Etelä-Pohjanmaan Opiston ja Sedun maatalouden yksikön yhteydessä. Päiväkodissa toimii neljä ryhmää. Neljännes lapsista on alle 3-vuotiaita. Lastenhoitaja toimii ohjaajana ryhmässä. Päiväkodissa