Uusia avauksia opiston opintotarjonnassa

ep-lintu

Etelä-Pohjanmaan Opisto vastaa lisääntyneeseen monimuotokoulutuksen tarpeeseen avaamalla neljä opintolinjaa monimuoto-opiskelijoita ajatellen. Kasvatustiedettä, psykologiaa, sosiaali- ja terveysalaa sekä luovaa kirjoittamista ja sanataidetta pystyy ensi syksystä alkaen opiskella joustavasti esimerkiksi työn ohessa.

– Monimuotototeutus on tarkoitettu opiskelijoille, jotka haluavat edistää opintojaan esimerkiksi työn, aktiivisen harrastuksen tai perhe-elämän rinnalla. Opinnoissa korostuu itsenäinen työskentely. Lähiopetusta on vain neljänä päivänä kuukaudessa, jolloin opiskelija saa ohjausta, opetusta ja tukea, taustoittavat monimuotolinjojen opettajat Jaana Alestalo, Marja Hautala ja Terhi Silvendoin.

Monimuoto-opiskelija on oikeutettu opintotukeen, mikäli läsnäoloa velvoittavat suoritukset valmistuvat ja riittävä opintopistemäärä täyttyy.

– Kyselyjä monimuotomahdollisuudesta on tullut paljon, joten tämä opiskelutapa tulee varmasti tarpeeseen, opettajat uskovat.

Opettajat Terhi Silvendoin (vas.), Jaana Alestalo ja Marja Hautala ottivat aivonystyrät tehokäyttöön ja suunnittelivat uudenlaisen opiskelukokonaisuuden erityisesti työssä käyviä opiskelijoita ajatellen.

Poliisi-, pelastus- ja sotilasalan opintolinja

Myös opiston poliisialan opintolinja laajenee ensi syksynä siten, että se antaa jatkossa valmiudet hakea Poliisiammattikorkeakoulun lisäksi myös useampiin julkisen turvallisuusalan oppilaitoksiin ja antaa lisäksi hyviä valmiuksia myös varusmiespalveluksen suorittamiseen.

– Poliisin, pelastajan, sotilaan tai rajavartijan ammatissa edellytetään hyvin samankaltaisia ominaisuuksia ja valmiuksia, kuten vahvaa motivaatiota, hyvää fyysistä kuntoa, hyviä oppimis- ja opiskeluvalmiuksia sekä määrätietoisuutta, perustelee linjan uusi vastuuopettaja, entinen merivoimien kommodori Jarmo Pennala.

Uudistuksen myötä linja samalla lyhenee yhden lukukauden mittaiseksi, ja toteutus on samanlainen sekä syksyllä että keväällä.

– Ellei pääse haluamaansa oppilaitokseen syksyn haussa, voi jatkaa opintoja ja yrittää uudelleen keväällä, Pennala sanoo.

Poliisi-, pelastus- ja sotilasalan opintolinjan vastuuopettaja, mustan vyön judoka Jarmo Pennala ohjaa myös opiston judotunteja, ja lajia harjoitellaan myös linjan liikuntaopinnoissa.

Lue lisää monimuoto-opintojen toteutuksesta tästä. Uudistuneen poliisi-, pelastus- ja sotilasalan opintolinjaan voit tutustua tästä. Haku ensi lukuvuoden opintolinjoille jatkuu 31.7. asti.

Jaa sivu

Korkeakoululinjojen opettajat

Löydä, opi, onnistu!

Tule kuuntelemaan Etelä-Pohjanmaan Opiston korkeakouluun valmentavista opiskelumahdollisuuksista keskiviikkona 28.5. Teams-tilaisuudessa esittelemme lääketieteen, kauppatieteen, oikeustieteen, sosiaali- ja terveysalan, psykologian, logopedian ja kasvatustieteen opintolinjat. Jos paikka korkeakouluun ei aukea yhteishaussa tai et tiedä, mikä on tulevaisuutesi suunta, opisto on oikea paikka! Kuulet, miten pääset jo aloittamaan korkeakouluopinnot, valmentautumaan pääsykokeisiin ja löytämään oman suuntasi. Voit tulla mukaan esittelyyn

romania

Palasia ja muistoja Bucarestista

Opiston opiskelijoita ja opettajia osallistui huhtikuussa Erasmus+ -liikkuvuusprojektin matkalle Romanian Bucarestiin. Voit lukea opiskelijoiden kirjoittamat artikkelit matkan tunnelmista oheisista linkeistä klikkaamalla suomeksi ja englanniksi. Elämyksellisiä lukuhetkiä!

juhlakattaus

Äitienpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa su 11.5.

Opiston Ravintola Katajanmarjaan katetaan taas perinteiseen tapaan maittava ÄITIENPÄIVÄLOUNAS su 11.5.2025 klo 11–13. Noutopöydässä paahdettua broileria paholaisenkastikkeessa, kermaperunat, täytetyt paprikat, savulohisalaatti, marinoidut mansikat, hunajaiset uunijuurekset, salaatti- ja leipäpöytä, juomat. Jälkiruokana kahvi ja salted caramel -kakku. Menun hinta: aikuiset 30€, lapset 5–12 v. 15€, alle 5 v. maksutta. Varaukset viimeistään ti 6.5. aikana (puh. 06 4256

Musikaalin koe-esiintyminen epopisto

Koe-esiintyminen keräsi kosolti hakijoita musikaaliin

Yhteensä 50 innokasta hakijaa ilmoittautui su 27.4. järjestettyyn koe-esiintymiseen, jolla haettiin esiintyjiä Etelä-Pohjanmaan Opiston toteuttamaan uuteen nuorten musikaaliin. Musikaali esitetään Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä toukokuussa 2026. Osallistujia oli niin Ilmajoelta, Seinäjoelta, Kurikasta kuin lähikunnistakin sekä myös kauempaa Etelä-Suomea myöden. Ikähaitari oli niin ikään laaja aina peruskoulunsa päättävistä toisen asteen opiskelijoihin ja aikuisiin. Koe-esiintymisen tavoite oli

Kuvataidelinja Kjoki

Haemme kuvataiteen opettajaa Kauhajoen kampukselle

Haemme kuvataiteen opettajaa Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampukselle (Topeeka 47, Kauhajoki). Opettaja vastaa kuvataiteen opetuksesta kuvataiteen opintolinjoilla sekä arkkitehtuurin opintolinjan opetuksesta. Tehtävään pätevä ja sopiva voi olla kuvataiteen opettaja tai arkkitehti. Opiskelijoita opettavat myös kuvataiteen tuntiopettajat. Opiskelu on päätoimista, ja osa opiskelijoista asuu opiston majoituksessa. Kuvataiteen opettaja vastaa myös opiskelijoiden opinto-ohjauksesta sekä arjen taitojen ja elämänhallinnan

Drone

Dronepäivä

Dronepäivä Etelä-Pohjanmaan Dronekeskus järjestää perjantaina 9.5.2025 klo 9-16 Dronepäivä -tapahtuman Etelä-Pohjanmaan Opiston Ilmajoen kampuksella. Tapahtuman kohderyhmänä ovat kaikki dronelentämisestä ja -järjestelmistä kiinnostuneet, yhtä lailla niin ammattilaiset kuin vasta alasta kiinnostuneet, nykyiset ja tulevat dronepilotit. Tapahtumassa esitellään dronen käyttöä erilaisissa tehtävissä, dronelentämistä ammattina, dronejärjestelmiä sekä alan koulutusta. Päivän aikana on myös mahdollista itse kokeilla dronelentämistä, dronesimulaattoria

ai

TESTAAMON pop-up-tapahtuma Ilmajoella 16.4. – teemana tekoäly

Testaamon pop-up-tapahtuma Etelä-Pohjanmaan Opiston Ilmajoen kampuksella 16.4.2025 klo 12-14. Teemana tekoälyn tehokas hyödyntäminen markkinoinnissa ja sisällöntuotannossa esimerkiksi tekstin, kuvan, videon ja äänen tuottamisessa, sekä yleisesti sparraajana ja työkaverina. TESTAAMO tarjoaa maksuttomia pop-up-tapahtumia maakunnassa yrityksille ja yhteisöille, jotka haluavat edistää digitalisaatiota ja nousevia teknologioita omassa toiminnassaan. Tule rohkeasti kokeilemaan uutta teknologiaa sekä vaihtamaan ajatuksia muiden kehittämisestä kiinnostuneiden

artikkeli-kansanopistot-opiskelijatyytyvaisyys

Etelä-Pohjanmaan Opistoon ennätysmäärä hakijoita yhteishaussa

Etelä-Pohjanmaan Opistoon oli ennätysmäärä hakijoita toisen asteen yhteishaussa, joka päättyi tiistaina. Hakijoita oli kaikkiaan 212, joista ensisijaisia 71. Opistoon oli kolme hakukohdetta kahdelle kampukselle. Kasvatus- ja ohjausalalle haki kaikkiaan 118, tutkintokoulutukseen valmentavaan koulutukseen 54 ja opistovuosi-koulutukseen 40. Ilmajoen kampukselle haki kaikkiaan 140, heistä 49 asetti Opiston ykkösvaihtoehdoksi. Vastaavasti Kauhajoen kampukselle haki kaikkiaan 72 ja heistä

kansanopistot_sokka_hankkeen_tulokset

Valitse kansanopisto! Saat laadukkaan koulutuksen, huikean ryhmähengen ja opettajien tuen

Kansanopistojen ammatillinen koulutus saa valtakunnallisessa Amis-opiskelijapalautteessa keskiarvoa paremmat arvosanat. Lisäksi kansanopistojen ammatillisesta koulutuksesta valmistuneet työllistyvät paremmin kuin ammatillisen tutkinnon suorittaneet keskimäärin. Tästä on kysymys: – Palautteista näkee, että kansanopistojen järjestämä ammatillinen koulutus on laadukasta ja arvostettua. Meillä on hyvät yhteydet työelämään ja koulutamme aloille, joissa työtä on, Suomen Kansanopistoyhdistyksen toiminnanjohtaja Tytti Pantsar toteaa. Myös opiskelijat

Untitled design - 2

Tanssi- ja teatterilinja pomputtaa Keltaisen pallon Seinäjoen kaupunginteatteriin 

Etelä-Pohjanmaan Opiston ja Seinäjoen kaupunginteatterin yhteistyö saa jatkoa keväällä 2025, kun opiston tanssi- ja teatterilinja esittää Elissa-näyttämöllä Tuomas Timosen näytelmän Keltainen pallo. Teos käsittelee erilaisia rooleja, joihin ihminen elämänsä aikana sitoutuu tai samaistuu.   Päätähtinä nähdään Etelä-Pohjanmaan Opiston tanssi- ja teatterilinjan opiskelijoita. Ohjaaja Salla Virkkala korostaa, että yhteistyö Seinäjoen kaupunginteatterin kanssa on opiskelijoille hieno ja