Kauhajoelle perustetaan koripallo-opisto

ep-lintu

Karhu Basket ja Etelä-Pohjanmaan Opisto perustavat koripallo-opiston Kauhajoelle. Koripallon ja opiskelun yhdistävä koripallo-opisto tulee toisen asteen yhteishakuun keväällä 2026 ja alkaa saman vuoden elokuussa.

Koripallo-opisto nojaa kansanopistojen Opistovuosi oppivelvollisille -koulutukseen, joka on 53 opintopisteen laajuinen ja kestää yhden lukuvuoden. Uuden koulutuksen tavoitteena on yhdistää tavoitteellinen koripallon harjoittelu ja opiskelu. Koulutus vahvistaa Kauhajoen asemaa valtakunnallisena koripallokeskuksena ja lisää Suupohjan alueen elinvoimaa.

Koripallo-opistoon voi hakeutua peruskoulun jälkeen ja ennen kuin toisen asteen oppivelvollisuus on suoritettu 16–18-vuotiaana. Opinnot sisältävät 29 opintopistettä koripalloa ja 24 opintopistettä yleissivistäviä opintoja, jotka edistävät lukion tai ammatillisen tutkinnon suorittamista.

Koripallo-opisto perustetaan Kauhajoelle

Etelä-Pohjanmaan Opiston rehtori Kyösti Nyyssölä, Karhu Basketin toiminnanjohtaja Mikko Katajisto ja opiston liikunta- ja hyvinvointilinjojen vastuuopettaja Heli Kortesmäki koripallo-opiston perustamisen tiedotustilaisuudessa IKH Areenalla Kauhajoella ti 27.5.2025.

Karhu Basket perustaa koripallo-opiston opiskelijoihin nojaavat sarjajoukkueet miehille ja naisille. Joukkueiden valmentajana toimii koripallo-opiston vastuuopettaja, joka työskentelee Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampuksella.

Kauhajoella on erinomaiset koripallon harjoitteluolosuhteet. Koripallo-opiston opiskelijat harjoittelevat ja opiskelevat IKH-areenassa. Muut opinnot järjestetään Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampuksen tiloissa. Opiskelu on sisäoppilaitosmuotoista, ja opiskelijoille järjestetään majoitus ja ruokailut koulupäivinä. Koripallo-opisto on opiskelijalle maksuton.

Etelä-Pohjanmaan Opisto ja Karhu Basket rekrytoivat opiskelijoita uuteen koulutukseen valtakunnallisesti yhteistyössä koripalloliiton kanssa. Opiskelijoilla on mahdollisuus jatkaa koripallon ja opiskelun yhdistämistä opistovuoden jälkeen kasvatus- ja ohjausalan perustutkinnossa Kauhajoen kampuksella.

Lisätietoja:

Mikko Katajisto, toiminnanjohtaja, Karhu Basket, 050 552 9710

Kyösti Nyyssölä, rehtori, Etelä-Pohjanmaan Opisto, 044 559 4400

Jaa sivu

Opiston toimisto suljettu pe 30.5. ja ma 2.6.

Opiston toimisto on suljettu sekä perjantaina 30.5. että maanantaina 2.6. Toimistomme avautuu jälleen ti 3.6. klo 9:00 ja palvelemme tuttuun tapaan klo 9-15.

young voice kuoro kevätjuhla

”Antakaa itsellenne siivet ja uskokaa unelmiin rohkeasti”

Opiston lukuvuosi päättyi keskiviikkona 28.5. pidettyyn kevätjuhlaan Ilmajoen kampuksen Korpisaarisalissa. – Tänään juhlistetaan paitsi lukuvuoden päättymistä, myös yhteisöä, joka tänne on muodostunut, tiivisti juhlan juontanut nuorisotyöaineiden opettaja Esa ”Eski” Kakkuri. Päiväkoti Pääskysaaren lapset esittivät yleisölle kaksi tanssiesitystä, ja taidonnäytteitä kuultiin myös opiston Young voice -kuorolta sekä teatterilinjan opiskelija Ella Luomalta, joka lauloi koskettavasti kappaleen You

Haemme osaajaa markkinointipäällikön ja markkinoinnin opettajan tehtävään

Haemme Etelä-Pohjanmaan Opistoon koulutusten ja palvelujen myyntipäällikköä, jonka työhön kuuluu myös markkinoinnin opetusta. Tehtävä alkaa 1.8. ja se on kokoaikainen. Pätevyysvaatimuksena on kauppatieteen maisterin tutkinto. Haku päättyy ma 2.6. Myyntipäällikkö vastaa itsenäisesti Etelä-Pohjanmaan Opiston myynnistä ja markkinoinnista, jota hän suunnittelee ja toteuttaa sekä hankkii osaamista muilta palvelun tuottajilta. Arvostamme innokasta työotetta sekä somen erinomaista tuntemusta.

Taideyliopiston opinnot alkavat Etelä-Pohjanmaan opistossa – tarjolla musiikkiteatteria ja kulttuurihyvinvointia 

Etelä-Pohjanmaan Opisto aloittaa ensi lukuvuonna yhteistyön Taideyliopiston kanssa: Opiston Ilmajoen kampuksella voi jatkossa opiskella Taideyliopiston avoimen yliopiston opintoja. Tulevana lukuvuonna tarjolla on Musiikkiteatterin opintokokonaisuus sekä Johdanto kulttuurihyvinvointiin -kurssi.  Musiikkiteatterin avoimen yliopiston opinnot sisältävät niin musiikkiteatterilaulun, näyttelijäntyön kuin tanssinkin opintoja. Opinnot ovat avoimia Etelä-Pohjanmaan Opiston musiikki-, teatteri- ja tanssilinjojen opiskelijoille, yhteistyöoppilaitosten opiskelijoille sekä muille asiasta kiinnostuneille.  ”Taideyliopiston avoimen

Haemme kotitalouden tuntiopettajaa

Opisto hakee kotitalouden tuntiopettajaa Ilmajoen kampukselle. Tehtäviin kuuluu kotitalouden opettaminen Ilmajoen kampuksella nuorten ja aikuisten ryhmille. Opetuksen tavoitteena on kehittää opiskelijoiden arjen taitoja. Työ alkaa viikolla 34 ja kestää loppukevääseen 2026. Opetus kattaa oppiaineen sisällöt toisella asteella sekä tutustumista ruokakulttuureihin, koska ainakin puolet opiskelijoista on vieraskielisiä. Opetustunteja on noin 10 viikossa ja tehtävä on sivutoiminen.

Korkeakoululinjojen opettajat

Löydä, opi, onnistu!

Tule kuuntelemaan Etelä-Pohjanmaan Opiston korkeakouluun valmentavista opiskelumahdollisuuksista keskiviikkona 28.5. Teams-tilaisuudessa esittelemme lääketieteen, kauppatieteen, oikeustieteen, sosiaali- ja terveysalan, psykologian, logopedian ja kasvatustieteen opintolinjat. Jos paikka korkeakouluun ei aukea yhteishaussa tai et tiedä, mikä on tulevaisuutesi suunta, opisto on oikea paikka! Kuulet, miten pääset jo aloittamaan korkeakouluopinnot, valmentautumaan pääsykokeisiin ja löytämään oman suuntasi. Voit tulla mukaan esittelyyn

romania

Palasia ja muistoja Bucarestista

Opiston opiskelijoita ja opettajia osallistui huhtikuussa Erasmus+ -liikkuvuusprojektin matkalle Romanian Bucarestiin. Voit lukea opiskelijoiden kirjoittamat artikkelit matkan tunnelmista oheisista linkeistä klikkaamalla suomeksi ja englanniksi. Elämyksellisiä lukuhetkiä!

juhlakattaus

Äitienpäivälounas Ravintola Katajanmarjassa su 11.5.

Opiston Ravintola Katajanmarjaan katetaan taas perinteiseen tapaan maittava ÄITIENPÄIVÄLOUNAS su 11.5.2025 klo 11–13. Noutopöydässä paahdettua broileria paholaisenkastikkeessa, kermaperunat, täytetyt paprikat, savulohisalaatti, marinoidut mansikat, hunajaiset uunijuurekset, salaatti- ja leipäpöytä, juomat. Jälkiruokana kahvi ja salted caramel -kakku. Menun hinta: aikuiset 30€, lapset 5–12 v. 15€, alle 5 v. maksutta. Varaukset viimeistään ti 6.5. aikana (puh. 06 4256

Musikaalin koe-esiintyminen epopisto

Koe-esiintyminen keräsi kosolti hakijoita musikaaliin

Yhteensä 50 innokasta hakijaa ilmoittautui su 27.4. järjestettyyn koe-esiintymiseen, jolla haettiin esiintyjiä Etelä-Pohjanmaan Opiston toteuttamaan uuteen nuorten musikaaliin. Musikaali esitetään Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä toukokuussa 2026. Osallistujia oli niin Ilmajoelta, Seinäjoelta, Kurikasta kuin lähikunnistakin sekä myös kauempaa Etelä-Suomea myöden. Ikähaitari oli niin ikään laaja aina peruskoulunsa päättävistä toisen asteen opiskelijoihin ja aikuisiin. Koe-esiintymisen tavoite oli

Kuvataidelinja Kjoki

Haemme kuvataiteen opettajaa Kauhajoen kampukselle

Haemme kuvataiteen opettajaa Etelä-Pohjanmaan Opiston Kauhajoen kampukselle (Topeeka 47, Kauhajoki). Opettaja vastaa kuvataiteen opetuksesta kuvataiteen opintolinjoilla sekä arkkitehtuurin opintolinjan opetuksesta. Tehtävään pätevä ja sopiva voi olla kuvataiteen opettaja tai arkkitehti. Opiskelijoita opettavat myös kuvataiteen tuntiopettajat. Opiskelu on päätoimista, ja osa opiskelijoista asuu opiston majoituksessa. Kuvataiteen opettaja vastaa myös opiskelijoiden opinto-ohjauksesta sekä arjen taitojen ja elämänhallinnan