
Luovan kirjoittamisen kesäkurssi!
Kurssilla keskitymme novellin ja romaanikäsikirjoituksen kirjoittamiseen. Pohdimme ideointia ja taustatyötä ennen kirjoittamista sekä toisaalta palautteen merkitystä ja editointia kirjoitusprosessin aikana. Harjoittelemme kokonaisuuden rakentamista yksi proosan elementti kerrallaan, kuten tekstin kertoja, henkilöhahmot, rakenne ja miljöökuvaus. Virittelemme luovuutta.
Kurssiin kuuluu erilaisia kirjoitusharjoituksia, joissa voi työstää keskeneräistä tekstiään tai antaa syntyä jotain aivan uutta. Kokeilemme palautteen antamista ja vastaanottamista. Kurssi sopii vasta-alkajasta tavoitteelliseen harrastajaan.
Opetustuokioiden aikana iltaisin on aikaa jatkaa oman tekstin työstämistä tai lähteä inspiroitumaan luonnosta tai muiden kurssilaisten tapaamisesta.
Ajankohta
ma-ke 24.-26.7.2023 (ma klo 12:30-16.45, ti ja ke klo 9-15.30)
Paikka: Etelä-Pohjanmaan Opisto (Opistontie 111, 60800 Ilmajoki)
Laajuus
19 oppituntia
Opettaja
Merja Mäki
Hinta
Hinta 220 € sisältäen opetuksen, lounaan ja kahvin
Kurssimaksun voi maksaa opiston toimistoon kurssin aikana.
Majoitus
Kurssin aikana on mahdollisuus majoittua opistolla. Majoituksen hinta on huoneesta riippuen 33 € tai 30 € / hlö / yö. Hintaan sisältyvät aamu- ja iltapalat kurssien aikataulun mukaisesti sekä opiston liinavaatteet ja pyyhe. Yhden hengen huoneesta peritään lisämaksu 12 € / yö.
Huoneen avaimen voi noutaa toimistoltamme ennen kurssin alkua. Lisätietoja majoittumisesta on kurssikutsussa.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen ke 5.7.2023 mennessä tästä linkistä. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Kurssille mahtuu 15 osallistujaa.
Pidätämme oikeudet mahdollisiin muutoksiin.